Ospa wietrzna jest chorobą o ostrym przebiegu charakteryzującą się uogólniona wysypką pęcherzykową wywołaną zakażeniem wirusowym.
Wywołuje ją wirus ospy wietrznej lub półpaśca, który wnika do organizmu przez górne drogi oddechowe. Zakaża komórki nabłonka skóry oraz błon śluzowych, a także wielu innych narządów i tkanek. Ulega utajeniu w komórkach zwojów korzeni grzbietowych, po latach może ujawniać się w postaci półpaśca.
Większość zachorowań na ospę wietrzną dotyczy dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i szkół.
Choroba może objawiać się gorączką i złym samopoczuciem, a następnie swędzącą grudkowo-plamistą wysypką. Nowe swędzące pęcherzyki pojawiają się przez kilka kolejnych dni, często nie tylko na skórze, ale również na błonach śluzowych.
Dziecko musi przebywać w domu do momentu zaschnięcia pęcherzyków , gdyż ryzyko przeniesienia zakażenia na osoby utrzymuje się do momentu zmiany pęcherzyków w strupki.
Ospa wietrzna to choroba uciążliwa, którą może wymagać cierpliwości zarówno od dziecka, jak i rodziców. Swędząca wysypka kusi , żeby ją rozdrapać, maluch jest rozdrażniony, często gorączkuje.
U większości dzieci ospa wietrzna ma łagodny przebieg , jednakże czasem może prowadzić do groźnych powikłań i konieczności pobytu w szpitalu.
Do powikłań ospy wietrznej należą:
- zakażenia bakteryjne skóry
- zakażenia układu oddechowego – wirusowe lub wtórne bakteryjne zapalenie płuc
- powikłania neurologiczne – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu oraz móżdżku.
Najczęstszym powikłaniem po ospie wietrznej są zakażenia bakteryjne skóry [54%].
Wywołują je najczęściej gronkowce oraz paciorkowce. Mogą prowadzić do między innymi do ropnego zapalenia skóry i tkanki podskórnej, płonicy przyrannej , nacieku zapalnego i ropnia wymagającego interwencji chirurgicznej.
Z nadkażeniami bakteryjnymi wiążę się ryzyko powstania blizn.
Warto zabezpieczyć dziecko przed ospą wietrzną zanim pójdzie do przedszkola, gdzie często po raz pierwszy styka się z grupa rówieśników i jest bardziej narażone na zachorowanie.